در عصری که اینترنت تمام ابعاد زندگی مار ا فراگرفته و به جزئی لاینفک از اعمال روزمره ما همچون انتقال وجه و خریدهای اینترنتی و اشتراک اطلاعات و مطالب تبدیل شده است، ضرورت دارد که با نکاتی جهت حفظ امنیت کاربر در فضای مجازی آشنا شویم:

 

1- به اشتراک گذاردن اطلاعات در صفحات مجازی

امروزه یکی از سرگرمی­های افراد به خصوص قشر جوان، اشتراک­گذاری عکس و مطلب است که در بسیاری از اوقات توانسته است پیوند ما را با دوستان فراموش شده­ای که کیلومترها دورتر از ما زندگی می­کنند، برقرار سازد. به همین جهت نیازمند بالابردن سطح آگاهی و رعایت نکات امنیتی در فضای مجازی می­باشد.

الف) در هنگام تشکیل صفحه­ای به نام خود در نرم­افزارهای اجتماعی مانند اینستاگرام در صورت به اشتراک گذاشتن تصویر یا ویدیو شخصی، صفحه اجتماعی خود را در حالت خصوصی (privacy)  قرار دهید چرا که هر نوع مطلبی که شما در اینگونه صفحات قرار می­دهید، دیگران قادر به دیدن و برداشتن آنها هستند؛ لذا در انتخاب دوستان و افرادی که شما اجازه مشاهده اطلاعات خود را به آنان داده­اید کاملا دقت فرمایید.

ب) بارها اتفاق افتاده است که افراد هنگام سفر، مدت و مکان آن را قبل از رفتن به اشتراک گذاشته و با این کار زمینه را برای سواستفاده از اطلاعاتشان فراهم می­کنند. لذا در بارگذاری اطلاعات شخصی خود دقت کامل را داشته باشید.

پ) هرگز اطلاعات مهم شخصی همانند شماره کارت­های بانکی، رمز عبور، کد ملی و … را در هیچ محیطی بارگذاری ننموده و در صورتی که قصد ارسال شماره کارت خود را برای دیگران دارید، از ارسال عکس کارت بانکی خود اجتناب نمایید.

 

مشاوره حقوقی تلفنی در مورد کلاهبرداری اینترنتی

 

2- خریدهای آنلاین

امروزه با توجه به قابلیت خریدهای اینترنتی اکثر مردم ترجیح می­دهند در زمان خود صرفه­جویی و از این طریق نیازهای خود را برآورده سازند که رعایت این نکات می­تواند به شما در جهت یک خرید هرچه بیشتر ایمن کمک کند:

الف) قبل از هرگونه پرداخت اطمینان حاصل نمایید که تصویری که در سایت وجود دارد همان کالای موردنظر شما باشد و نه تصویری مشابه آن.

ب) خریدهای خود را از سایت­های معتبر انجام دهید زیرا بسیاری از کلاهبرداران به جهت سرقت اطلاعات حساب شما با تشکیل صفحات جعلی و ارائه کالا به قیمت پایین­تر سعی در وسوسه افراد برای خالی کردن حسابشان دارند.

پ) در هنگام پرداخت اینترنتی از رمز پویا استفاده نموده و در هنگام واردکردن خود رمز از صفحه کلید مجازی که در اختیارتان گذاشته می­شود استفاده فرمایید.

ت) در هنگام پرداخت هزینه توجه داشته باشید که URL وبسایت باید HTTPS باشد. هم­چنین از شناسه­های خرید خود اسکرین­شات بگیرید تا در صورتی که کالا به دست شما نرسید، با سایت فروشنده تماس گرفته و موضوع را پیگیری نمایید.