نیما فعال ­­­­­- وکیل پایه یک دادگستری

با توجه به روند افزایش قیمت املاک در سال­های اخیر بسیاری از افراد به علت پایین­تر بودن قیمت املاک وکالتی به خرید اینگونه املاک روی آورده­اند. دردسرهای تنظیم سند مانند هزینه­های شهرداری و ثبتی، اخذ پایانکار و صورت­مجلس تفکیکی نیز موجب شده است که افراد ریسک این قبیل معاملات را به جان خریده و اقدام به معامله نمایند که همین موضوع ممکن است سرآغاز اتفاقات ناخوشایند و باعث ورود به دادگاه و طرح دعوی گردد که ذیلا به اختصار به راهکارهایی جهت کاهش ریسک این معاملات می­پردازیم:

1- بزرگترین مشکلی که در اینگونه معاملات وجود دارد، امکان فروخته شدن یک ملک به چندین نفر است؛ به نحوی که مالک می­تواند یک ملک را در مدت زمان کوتاه و با قیمت وسوسه انگیزی در چندین دفتر املاک معامله کرده و مبلغ هنگفتی از خریداران اخذ نماید. در این حالت توجه داشته باشید که صرفا اولین خریداری که تاریخ قولنامه او نسبت به دیگران مقدم باشد، از نظر قانونگذار مالک شناخته خواهد شد. در این معاملات بهتر است ساعت انعقاد قرارداد را نیز ذکر نمایید چرا که ممکن است فروشنده در یک روز این ملک را به چندین نفر فروخته باشد.

2- در صورتی که فروشنده خود نیز ملک را به همین شکل خریداری نموده است از او بخواهید تمام مبایعه­نامه­های ایادی قبل را به شما تحویل داده و به جهت اطمینان خاطر بیشتر از مالک بخواهید با مراجعه به محضر وکالت بلاعزل در فروش به شما بدهد.  هم­چنین به جهت ریسک بالای خرید این املاک سعی کنید در حد توان قبل از خریداری از چندین دفتر املاک در آن محدوده در خصوص سابقه فروش ملک تحقیق نمایید.

4- برای اطلاع از وضعیت املاک بدون سند و قولنامه­ای به شهرداری محل مراجعه نمایید تا از این طریق بتوانید از میزان بدهی­های ساختمانی و احتمال تخریب ملک و … اطلاع کسب نمایید.

5- در پایان حتما از متصدی دفتر املاک بخواهید ضمانت اجرای حقوقی و تمام امتیازات ملک از جمله پارکینگ و آب و تلفن و … را در مبایعه­نامه قید نماید و در هنگام ذکر مشخصات فروشنده، آدرسی غیر از ملک مورد معامله نوشته شود تا در صورت بروز مشکل دسترسی به وی امکان­پذیر باشد.

ماده 1 قانون مدنی

 

برای دریافت مشاوره حقوقی اینترنتی ، تلفنی و تصویری، در مورد توقیف املاک وکالتی یا سایر شرایط با ایران وکیل 724 تماس بگیرید.